Pylové filtry

Kabinový filtr, nebo také nazývaný pylový filtr, má za úkol chránit posádku vozidla před nepříznivými vlivy z vnějšího prostředí,

jako je pyl, prach, alergeny či jiné znečišťující látky, které se mohou dostat do vozidla přes větrací otvory spolu se vzduchem. 

Kabinový filtr je součástí klimatizačního systému automobilu. Díky použití kabinového filtru můžeme ve vozidle dýchat čistý a nezávadný vzduch i pro alergiky.  nepříjemný zápach v interiéru vozidla.

Typy kabinových filtrů

 • papírový filtr — slouží k filtraci hlavně prachu. Vyrábí se ze speciálního papíru a skládá se z více vrstev. Každá z vrstev zachycuje částice konkrétní velikosti. Jeho barva je obvykle bílá.
 • uhlíkový filtr —  ve vrstvách tohoto filtru jsou uhlíkové granule o velikosti do 0,5 mm, jejichž pórovitý povrch výborně absorbují toxické plyny a pachy, které je schopen neutralizovat, aby byly pro zdraví neškodné. Uhlíkový filtr se vyznačuje šedou barvou.
 • antibakteriální filtr — Filtr tohoto typu má na sobě speciální vrstvu vyrobenou z baktericidního materiálu (většinou je to polyfenol). Tento materiál váže a neutralizuje alergeny, bakterie a brání růstu nebezpečným plísním. Tyto filtry jsou dražší, ale jejich účinnost je maximální. Je vhodný i pro alergiky, lidi s astmatem nebo malé děti. Filtrační část tohoto filtru má žluté/hnědé zbarvení.

Kdy je třeba vyměnit kabinový filtr ?

Chcete-li mít jistotu čistého a nezávadného vzduchu ve vozidle, naplánujte si výměnu kabinového filtru každých dvacet tisíc najetých kilometrů.

Pylový filtr je místem, kde se velmi často kondenzuje vlhkost ze vzduchu a proto se v něm velmi často množí plísně a bakterie. Přes takto znečištěný filtr se dostávají nebezpečné zárodky do kabiny vozidla. Tyto patogeny nejen nepříjemně zapáchají, ale jsou také zdraví škodlivé. Výměna kabinového filtru je docela jednoduchá záležitost a je možné si je vyměnit. ho i svépomocí. Před samotou výměnou si doporučujeme prohlédnout příručku k vozidlu a v ní se přesně dozvíte, kde se filtr nachází a jak náročná bude výměna ve vašem případě. Samozřejmě v případě, že často používáte klimatizaci, jezděte v prašném prostředí nebo jste alergik, doporučujeme vyměnit kabinový filtr každý rok.

Jak jednoduše zjistit, že je čas na výměnu kabinového filtru?

 • výrazný a nepříjemný zápach ve vozidle
 • okna se neustále rosí
 • těžko regulovat teplotu topení/klimatizace
 • slabé proudění vzduchu přes ventilaci

Proč kabinový filtr již nefiltruje správně?

 • automobil jezdí v prašném prostředí
 • filtr nebyl vyměněn podle intervalu a je již zanesen
 • filtr přišel do styku s vlhkostí nebo olejem
 • nesprávně nainstalovaný filtr 
 • uhlíkový filtr ztratil své chemické vlastnosti nebo absorboval mnoho chemikálií

Top značky

Nejprodávanější

Jestliže nemáte vybraný model a motorizaci auta, tyto díly nemusí být pro Vaše auto vhodné

Sleva až 5%
pro registrované zákazníky
Doprava zdarma
při nákupu nad
Dárek k objednávce
při nákupu nad
Rychlé doručení
Pokud je zboží skladem
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014