Filtry do aut

Filtry chrání nejen samotné vozidlo, ale také jeho posádku. Jejich úkol je čistit olej, palivo či vzduch.

Hlavní funkce filtrů je ale chránit funkčnost systémů, ve kterých jsou nainstalovány. Pravidelná výměna všech filtrů může prodlužovat i životnost vozidla.

Jaké filtry ve vozidle měníme ?

Standardně měníme čtyři druhy filtrů pro správné a bezproblémové fungování vozidla. Jejich včasná a pravidelná výměna zabraňuje rychlému opotřebování různých částí automobilu, které při zanesení filtrů zvyšují spotřebu paliva, snižují výkon vozidla nebo tvoří zápach v kabině.

Jde o tyto typy filtrů: olejový, palivový, kabinový a vzduchový.

Olejový filtr 

Jeho hlavní úlohou je chránit mazání motoru. Filtrováním odstraňuje nečistoty v oleji a zabraňuje ucpání mazacích kanálků v motoru pro jeho bezproblémový chod.

Vzduchový filtr

Vzduchový filtr zachycuje částice z nasávaného vzduchu, které směřují do motoru. Pokud jezdíte v prašném prostředí doporučuje se měnit ho častěji.

Palivový filtr

Filtr paliva se používá k filtraci velkých částic v palivu. Zastavuje je, a tak chrání motor a vstřikovací trysky před poškozením.

Kabinový filtr 

Také nazývaný také pylový filtr. Jeho úkol je chránit posádku vozidla před pylem, prachem, sazemi či alergeny. Čistý kabinový filtr zaručuje nejen čerstvý vzduch, ale také zabraňuje zamlžování skel, které může zanesený kabinový filtr způsobovat. Takže je kabinový filtr důležitý i pro bezpečnost jízdy.

Jak často měnit filtry

Protože filtry jsou většinou cenově dostupné a snadno vyměnitelné, doporučuje se je vždy měnit při pravidelné výměně oleje — nejlépe každý rok. Zejména u ojetých vozidel je výměna filtrů účinným a preventivním opatřením.

Pokud nejsou dodrženy servisní intervaly vozidla, může to vést k ucpaným filtrům případně až k nepojízdnému vozidlu. 

Závady při jejich zanesení filtrů jsou obvykle charakteristické a snadno odhalitelné. 

Zanesněný olejový filtr většinou signalizuje kontrolka oleje na palubní desce, která hlásí, že v olejovém systému není dostatečný tlak. 

Pokud se ucpe filtr vzduchu, všimnete si toho okamžitě se slabým výkonem motoru as rapidním zvýšením spotřeby paliva. 

Zanesený nebo neprůchodný palivový filtr způsobuje nerovnoměrnou distribuci paliva, a to může mít za následek nepravidelný chod motoru nebo ztrátu výkonu.

Nepříjemný zápach ve vozidle může mít zas za následek znečištěný kabinový filtr. Zejména pokud často používáte klimatizaci, změna teplot a vlhkosti vytváří ideální prostředí pro mikroorganismy a plísně, které jsou zdraví škodlivé

Top značky

Sleva až 5%
pro registrované zákazníky
Doprava zdarma
při nákupu nad
Dárek k objednávce
při nákupu nad
Rychlé doručení
Pokud je zboží skladem
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014