Jak si vybrat správné parkování pro auto: Porovnání vyhřívané garáže, studené garáže a přístřešku pro auto

Ať už jsi nadšencem automobilů, který potřebuje místo k údržbě, nebo prostě potřebuješ prostor pro parkování, je důležité zvážit, kde a jak budeš vaše auto uchovávat.

Vyhřívaná garáž, studená garáž nebo přístřešek –⁠ každá z těchto možností má své výhody a nevýhody. Rozhodnutí o tom, která je pro tebe a tvé auto nejlepší, závisí na několika faktorech.

Vyhřívaná garáž

Nejluxusnější možností je vyhřívaná garáž. Vyhřívané garáže jsou nejlepším řešením v chladných klimatických podmínkách, neboť chrání tvůj vůz před nízkými teplotami a ledem.

Výhody vyhřívané garáže

●    V zimě mohou být mechanismy auta ztuhlé a můžete mít problém při startování. Vytápění v garáži však může udržovat vhodnou teplotu a minimalizovat mrazové škody na baterii, motorovém oleji a jiných tekutinách.

●    V takové garáži se můžeš vyhnout námraze na svém autě, což ti může ušetřit nějaký čas před cestou do práce.

●    Vyhřívaná garáž také umožňuje pohodlnější údržbu a opravy vozidla v chladnějších měsících.

 

Tip: Před zimou může být vhodné zkontrolovat a namazat okna a dveře v garáži – aby lépe těsnily, ať se minimalizují případné tepelné ztráty.

Nevýhody vyhřívané garáže

●    Vyhřívané garáže jsou dražší kvůli nákladům na vytápění a do peněženky si můžeš sáhnout i při přidávání topného systému již do stávající garáže.

●    Existuje riziko, že teplé prostředí může přilákat škůdce, jako jsou myši, které mohou poškodit kabeláž nebo jiné části vozidla.

●    V zimních měsících bys auto měl před vstupem do garáže očistit od ledu a sněhu. Teplo způsobí jejich tání, čímž se může zvýšit vlhkost v garáži. To může mít za následek postupnou korozi nejen kovových částí garáže, ale i samotného auta.

●    Pokud plánuješ parkovat ve vytápěné garáži, ještě více bys měl klást důraz na pravidelnou údržbu a čištění auta od soli. Při kombinaci soli, tepla a vlhkosti může dojít k rezivění.

 

Náš tip: Zvažuješ způsob vyhřívání tvé garáže? Jednou z nabízených možností je právě podlahové topení. Víš jaká je cena podlahového topení?

Studená garáž

Studená garáž, tedy taková, která není vyhřívaná, je stále dobrou volbou pro tvoje auto, zvláště pokud žiješ v oblasti s mírným podnebím.

Výhody studené garáže

●    Studená garáž poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy, jako je déšť, sníh nebo slunce.

●    Je levnější na provoz, protože nemá dodatečné náklady na vytápění.

●    Může poskytnout jistou izolaci od chladu, i když není tak efektivní jako vyhřívaná garáž.

Nevýhody studené garáže

●    Automobily jsou více vystaveny chladným teplotám, které mohou mít vliv na výkonnost a dlouhodobou údržbu.

●    Opravy a údržba ve studené garáži mohou být méně pohodlné v chladném počasí.

Přístřešek

Přístřešek pro auto nebo carport je další možností. Je to nejjednodušší a nejlevnější možnost, ale poskytuje omezenou ochranu.

Výhody přístřešku

●    Přístřešky jsou levnější na postavení než garáže.

●    Poskytují určitou ochranu před povětrnostními vlivy, jako je slunce, déšť nebo sníh.

●    Jsou dobrým řešením, pokud nemáš moc místa nebo rozpočtu pro plnohodnotnou garáž.

Nevýhody přístřešku

●    Nenabízejí stejnou úroveň ochrany jako garáž. Vozidlo je stále vystaveno teplotním výkyvům a může být přístupné pro škůdce.

●    Neumožňují skladování nástrojů nebo jiných předmětů, které by mohly být bezpečně uloženy v garáži.

●    Vozidlo je méně chráněno před krádeží nebo vandalismem.

Jak vyhřívat garáž?

Vyhřívání garáže může být realizováno různými způsoby a každý z nich má své výhody a nevýhody. Při rozhodování, jaký typ vytápění je nejlepší pro tvou garáž, je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou náklady, účinnost a bezpečnost.

Elektrické vytápění

Elektrické vytápění je jednou z nejjednodušších možností pro vyhřívání garáže. Můžeš jednoduše umístit elektrický radiátor nebo ventilátorový ohřívač v prostoru. Výhodou je, že topné jednotky jsou relativně levné na nákup a instalaci. Nevýhodou je, že mohou být drahé k provozu a často nejsou dostatečně silné pro vytápění velkých prostor. Zároveň zabírají i určitý prostor, což tě může omezit, když máš malou garáž.

vyhrivana_garaz.png

Vytápění plynem

Plynové vytápění je další možností. To může být realizováno prostřednictvím plynových radiátorů nebo plynové pece. Plynové topení je často efektivnější a ekonomičtější než elektrické vytápění, ale může být dražší na instalaci a má vyšší počáteční náklady.

Infračervené vytápění

Infračervené ohřívače jsou moderní alternativou, která rychle generuje pocitové teplo. Tyto ohřívače využívají infračervené paprsky k vytápění objektů a lidí v garáži místo toho, aby vytápěly vzduch. Jsou tiché a rychle se zahřívají.

Vytápění olejem

Olejové radiátory jsou další možností pro vytápění garáže. Tyto jednotky fungují tak, že zahřívají olej uvnitř radiátoru, který poté vydává teplo do okolí. Jsou účinné a mohou být dobrým řešením pro velké prostory. Nevýhodou může být jejich pomalejší zahřátí.

Podlahové topení

Podlahové topení může být také skvělým řešením pro garáže. Je to tichá a efektivní metoda vytápění, která vytváří rovnoměrné teplo po celém prostoru. Nezabírá žádné místo, co jistě v garáži oceníš. Je však dražší pro instalaci a nemusí být praktické pro stávající stavby.

Podlaha v garáži

Podlaha v garáži je důležitou součástí, kterou bys neměl přehlížet. Typ podlahy, který zvolíš, může mít vliv na bezpečnost, údržbu a dokonce i na hodnotu tvé nemovitosti.


podlaha_v_garazi.png

Epoxidové nátěry

Epoxidové nátěry jsou populární volbou pro garáže, neboť vytvářejí hladkou, odolnou a snadno udržovatelnou povrchovou vrstvu. Jsou odolné vůči olejům a chemikáliím, což je pro garáže ideální.

PVC dlaždice

PVC dlaždice jsou další skvělou volbou pro garážové podlahy. Jsou odolné, snadno se instalují a jsou dostupné v různých barvách a vzorech. Dlaždice jsou také poměrně snadno vyměnitelné – pokud se jedna poškodí, můžete ji jednoduše vyměnit.

Gumové dlaždice nebo podlahové krytiny

Gumové podlahové krytiny nebo dlaždice jsou dobrým řešením, pokud hledáš něco měkčího a pohodlnějšího na chození. Jsou také odolné vůči poškození a mohou poskytnout určitou úroveň zvukové izolace.

Kámen nebo keramická dlažba

Kámen nebo keramická dlažba může přidat elegantní vzhled do tvé garáže, ale může být dražší a vyžaduje více údržby.

Beton

Beton je nejčastěji používaným materiálem pro garážové podlahy. Je odolný, dlouho vydrží a je schopen snášet těžká břemena. Betonová dlažba je také relativně jednoduchá pro údržbu. Nevýhodou je, že může být chladná na dotek a může být nepohodlná pro dlouhodobou práci.

Jak připravit auto do garáže?

Rozhodneš-li se svůj vůz zaparkovat do garáže na delší dobu – například přes zimu nebo během dlouhodobého výletu – je důležité, abys jej na toto období správně připravil. Zde jsou nějaké kroky, které bys měl zvážit:

Odpoj baterii

Pokud nebudeš auto déle používat, je dobré odpojit baterii, aby se postupně nevybila. Alternativně můžeš zvážit použití udržovací nabíječky, která baterii udržuje ve správném napětí.

Zkontroluj a doplň tekutiny

Zkontroluj hladinu oleje a chladicí kapaliny. Nenechávej v autě prázdnou nádrž, ale zase ne zbytečně úplně plnou, protože benzín časem degraduje.

Dofoukni pneumatiky

Nafouknutí pneumatik na správný tlak je klíčovým krokem při přípravě auta na dlouhodobé garážování. Je důležité zvýšit tlak v pneumatikách na maximální povolený tlak, který je obvykle uveden pod víkem nádrže, na rámu řidičových dveří nebo v manuálu vozidla.


dofukovani_kol.png

Pneumatiky jsou při dlouhodobém stání vystaveny většímu tlaku a mohou se postupně vypouštět. Nedostatečný tlak může vést k deformaci pneumatik, což by mohlo způsobit jejich poškození.

Zabezpeč vozidlo

I když je tvůj vůz zaparkovaný v garáži, je důležité jej zabezpečit. Může to pomoci zabránit odcizení nebo poškození vozidla. Existuje několik opatření, která bys měl zvážit při zabezpečení svého vozidla v garáži:

 

  1. Zamkni vozidlo: Toto se může zdát jako samozřejmost, ale je důležité si to připomenout. Vždy bys měl zamykat své vozidlo, když jej necháš v garáži, abys zamezil neoprávněnému přístupu.
  2. Aktivuj alarm: Pokud má tvoje vozidlo alarm, ujisti se, že je zapnutý, když jej necháš v garáži. Alarm může odradit potenciální zloděje a může tě upozornit na neoprávněný přístup k vozidlu.
  3. Schovej cenné věci: Pokud v autě necháváš jakékoli cennosti, ujisti se, že jsou dobře schované. Pokud je zřejmé, že v autě jsou cennosti, může to být lákavé pro zloděje.
  4. Parkuj vozidlo správně: Pokud je to možné, parkuj vozidlo tak, aby bylo pro zloděje obtížné ho odcizit. Například, pokud je vozidlo zaparkováno blíže k zadní stěně garáže, může být obtížnější jej odtáhnout.
  5. Instaluj bezpečnostní systém garáže: Kromě zabezpečení samotného vozidla můžeš také zvážit instalaci bezpečnostního systému pro celou garáž. Může to zahrnovat věci jako bezpečnostní kamery nebo alarm s pohybovými senzory.

Vyčisti a ošetři vozidlo

Před zaparkováním auta do garáže bys jej měl důkladně umýt a ošetřit voskem. Tím odstraníš případnou špínu, sůl nebo jiné nečistoty, které by mohly časem poškodit lak. Nezapomeň i na interiér – odstraň všechny odpadky, vyčisti sedadla a vysaj.

 

Mohlo by tě zajímat: Čištění a údržba tvého auta jsou velmi důležité. Mytí oken nebo vysávání jsou pro většinu už zvykem, ale často se zapomíná na podvozek. Víš, jak správně umýt podvozek auta?

Zakryj vůz

Pokud je to možné, použij kryt na auto. Tím ho ochráníš před prachem a jinými nečistotami. Ale pozor! Plachtu či jiný kryt dávej na vozidlo pouze v případě, že je opravdu čisté. Přetáhnutím plachty po zaprášeném a špinavém autě můžeš poškodit lak.

To, že zaparkuješ auto do garáže, ještě neznamená, že péče o něj skončila. Měl bys jej pravidelně také kontrolovat. Zkontroluj, zda nejsou viditelné známky poškození a jednou za čas jej i na chvíli nastartuj. To pomůže udržet motor v kondici a zajistí, že auto bude připraveno k jízdě.


zakryty_vuz.png

K čemu se dá ještě použít garáž kromě parkování auta?

Garáž je velmi univerzální prostor, který můžeš využít pro mnoho různých účelů kromě parkování auta. Zde jsou některé nápady, jak můžeš maximálně využít svou garáž:

1. Skladovací prostor:

Garáž je velmi často využívána také jako skladovací prostor. Ať už potřebuješ místo pro uložení nářadí, skladování zimních a letních pneumatik, zahradnických potřeb, kol nebo sezónních dekorací, garáž je ideálním místem.

2. Dílna:

Pokud jsi řemeslník nebo hobby mistr, garáž může posloužit jako dokonalý pracovní prostor. Můžeš tam instalovat pracovní stoly, nástroje a vybavení a mít vlastní prostor pro realizaci svých projektů.

dilna_v_garazi.png

3. Fitness místnost:

Garáže mohou být přeměněny i na domácí fitness centra. S dostatečným prostorem pro výbavu, jako jsou činky, běžecký pás nebo dokonce sauna, můžeš mít své vlastní soukromé fitness centrum hned vedle domu.

4. Hrací místnost:

Garáž může být skvělým místem pro rodinnou zábavu. Může se stát domácím kinem, herní místností s kulečníkovým stolem či stolem na stolní fotbal nebo dokonce místem pro hraní videoher.

5. Domácí kancelář:

S růstem práce z domova se stále více lidí rozhoduje přeměnit svoji garáž na domácí kancelář. S tím správným nábytkem a vybavením se může stát útulným a produktivním pracovním prostorem.

Inspiruj se: V případě, že se rozhodneš používat garáž jako svou novou stylovou kancelář, nezapomeň si ji řádné zařídit – od pohodlného ergonomického sezení až po zvukotěsné akustické dveře.

6. Studio:

Pro umělce všech druhů může být garáž ideálním místem pro vytvoření studia. Může se tam malovat, fotit nebo dokonce nahrávat hudba bez omezení.

7. Místnost pro hosty:

Máš-li dostatek prostoru, můžeš svou garáž proměnit v útulnou místnost pro hosty, nebo dokonce na malý pronajímatelný byt.


oprava_vozu_v_garazi.png

Závěr

Vyhřívaná garáž, studená garáž nebo přístřešek – každá z těchto možností nabízí různé výhody a nevýhody pro parkování tvého auta. Tvoje rozhodnutí může záviset na mnoha faktorech, včetně klimatických podmínek, rozpočtových omezení a osobních potřeb.

Při přípravě vozidla pro dlouhodobé parkování v garáži je důležité věnovat pozornost mnoha faktorům, jako je například čištění a údržba vozidla, kontrola a doplnění tekutin, nafouknutí pneumatik na správný tlak a zabezpečení vozidla.

Navíc můžeš popřemýšlet i nad tím, jak bys efektivně využil prostor v tvé garáži kromě parkování. Garáž může také posloužit jako skladovací prostor, dílna, fitness místnost nebo dokonce domácí kancelář.

Bez ohledu na to, kde a jak zaparkuješ svůj vůz, je důležité si uvědomit, že pravidelná údržba a péče o něj může značně prodloužit jeho životnost a udržet jeho hodnotu. Ať už se tedy rozhodneš pro vyhřívanou garáž, studenou garáž nebo přístřešek, nejdůležitější je, aby bylo tvoje auto bezpečně a správně zaparkováno.

Monika Lešňovská
Zdroj Autodielygafa.sk
Publikované Autodielygafa.sk
Sdílet na Facebooku
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014