Olejové filtry pro METROCAB

Olejový filtr plní velmi důležitou funkci pro správný chod a životnost motoru.


Při běžném provozu motoru dochází k jeho opotřebení přičemž se následky opotřebení uvolňují drobné hobliny a mikročástice do oleje.

Právě olejový filtr zachycuje tyto částice aby se nedostaly do motoru a nepoškodily jej. Časem však olejový filtr ztrácí své filtrační schopnosti a je nutná jeho výměna.
  • plně průtokový olejový filtr — velmi účinný typ filtru, který zachycuje většinu nečistot, protože filtruje celý olej v motoru. Takové filtry se vyrábějí z filtračního papíru a jsou jednorázové. To znamená, že se nedají vyčistit a mění se kus za kus
  • poloprůtokový olejový filtr — tento typ je v dnešní době velmi málo používán, protože filtruje jen polovinu oleje a zbytek směřuje přímo do motoru. Jedná se tedy o nedostatečné čištění motorového oleje
  • filtrační olejová vložka — v pouzdře je vložená filtrační vložka která se mění a pouzdro ve kterém se filtr nachází, filtr zůstává
  • výměnný olejový filtr — jedná se o celek, tedy vložku filtru is obalem a mění se vždy celý. V tomto typu filtru je i pojistný ventil, který v případě ucpání umožňuje oleji obejít filtr a chrání mazací soustavu před jejím selháním. Také se ve filtru nachází odvzdušňovací ventil, jehož úkol je držet olej ve filtru i poté, co je motor vypnutý a chrání pohyblivé části motoru před nedostatkem oleje hned po startu.

Kdy měnit olejový filtr ?

Olejový filtr se nachází v každém motoru. Najdeme ho z boku nebo ve spodní části bloku motoru a je přímo napojen na mazací soustavu. Olejový filtr je vystaven extrémním podmínkám, jako změny teplot od motoru či chemikáliím.

 Filtrační papír, ze kterého je olejový filtr vyroben, musí odolávat nejen vysokým teplotám a chemickým vlivům, ale také si musí zachovat během své životnosti i schopnost filtrace olejů různé hustoty . Měnit olejový filtr se doporučuje každý rok nebo po ujetí přibližně deset až patnáct tisíc kilometrů, po odšroubování se mění buď kus za kus, nebo se mění jen vnitřní vložka.

 K odšroubování filtru se používají speciální klíče na olejové filtry, které naleznete u nás v nabídce. Samozřejmě vždy s výměnou filtru je nutno vyměnit i celou olejovou náplň motoru. Nedodržení intervalu výměny olejového filtru může snížit životnost motoru či dokonce jej nenávratně poškodit.  

Co může způsobit použití znečištěného filtru?

Zanedbaná výměna olejového filtru může mít fatální následky na motor.

Toto jsou čtyři nejhorší scénáře, které mohou nastat, pokud filtr nevyměníte včas.

Ucpání filtru

Nejhorší věc, co se může stát je, že se olejový filtr ucpe a mazivo jím již neprojde. Tehdy není motor mazaný a zadře se. Oprava již není možná a je třeba vyměnit celý motor. 

Filtr ztratí výkon

Druhá nejnebezpečnější věc, která může nastat je to, že filtr ztratí výkon.

Zanesněný olejový filtr nefiltruje potřebné množství oleje a tedy celý proces filtrace je neúčinný. Takto kontaminovaný olej se vrací zpět do oběhu. Znečištěný olej rychleji a více opotřebovává motor. 

Zvýšení spotřeby oleje 

Starý olejový filtr způsobuje větší spotřebu maziva a tím pádem vám bude olej mizet a bude jej třeba často dolévat. Také tato spotřeba oleje v motoru zanechává v důsledku neúčinného spalování organické zbytky. 

Opotřebení motoru 

Ponecháte-li motor pracovat se špinavým filtrem , olej není dostatečně filtrován a začne se v něm usazovat kal, který se nakonec dostane do všech částí motoru. Takto zanesený motor je mnohem více namáhán a rychleji se opotřebovávají jeho vnitřní části.

Vyberte hlavný model vášho auta

Nejprodávanější

Jestliže nemáte vybraný model a motorizaci auta, tyto díly nemusí být pro Vaše auto vhodné

Sleva až 5%
pro registrované zákazníky
Doprava zdarma
při nákupu nad
Dárek k objednávce
při nákupu nad
Rychlé doručení
Pokud je zboží skladem
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014